ריפוי בעיסוק לילדים

ריפוי בעיסוק לילדים הינו תחום טיפול-שיקומי אשר מסייע לילדכם בהתמודדות עם קושי או שינוי בתפקודו היומיומי. קושי זה עשוי להתבטא בבית, בגן או בבית הספר, לפגוע בתחושת הביטחון של הילד, ברמת הביצוע התפקודי או בעצמאות היומיומית שלו.

Junior Therapy מתמחה בשיקום ביתי לילדים בכל הגילאים מינקות ועד תחילת גיל ההתבגרות. ריפוי בעיסוק מומלץ במצבים בהם ילדכם מתקשה להתמודד עם דרישות היום יום באופן התואם את גילו בין אם בהיבט המוטורי, הקוגניטיבי, החושי, החברתי ועוד.

מה כולל טיפול פרטי בריפוי בעיסוק לילדים?

ריפוי בעיסוק לילדים מתבצע על ידי מרפאים/ות בעיסוק מוסמכים, עם הכשרה מתאימה וניסיון של שנים בטיפול ועבודה עם ילדים. במרבית הפעמים מדובר בסדרת טיפול הנמשכת על פני מספר מפגשים אולם במצב בו מטרות הטיפול טרם הושגו והתהליך הטיפולי מניב תוצאות לעיתים הטיפול הינו ממושך יותר. 

כל טיפול מתחיל בביצוע אבחון והערכה על מנת לקבוע מהם הקשיים עמם ילדכם מתמודד. תהליך האבחון כולל תצפית על אופן הביצוע של משימות ופעולות מסוימות, ביצוע אבחון סטנדרטי הכולל נורמות על פי גיל וקבלת דיווח מהגננת או המורה. לאחר שהמרפא/ה בעיסוק מקבל תמונת מצב כוללת על תפקודו של ילדכם בסביבות השונות, מוגדרים יעדים רלוונטיים לצד האמצעים אשר יכוונו להשגתם.

Junior Therapy מאמין בטיפול בסביבה הטבעית של הילד. מכאן שגם כל תהליך האבחון וההערכה מתבצעים אצלכם בבית, היכן שילדכם חש הכי בטוח והכי נוח. תצפית ובחינה של יכולותיו של הילד בסביבתו הטבעית מאפשרת קבלת תמונה אמיתית ונאמנה למציאות, זאת ביחס לאבחון היכולות בקליניקה. 

ריפוי בעיסוק לילדים מתמקד במספר תחומי טיפול:

  • ריפוי בעיסוק לגיל הרךריפוי בעיסוק לגיל הרך מתרכז בקשיים שילדים מתמודדים עמם בשנות החיים הראשונות, מגיל 0 ועד 3. קשיים בהתפתחות הם חלק תקין בהתפתחות של הילד, אך מתי השלב בו הקושי אינו תקין ומצריך התערבות מקצועית? אנחנו ב-Junior Therapy כאן קודם כל בכדי להרגיע ולעשות סדר. להגדיר מהו קושי בדרך להצלחה והיכן יש צורך בהתערבות מקצועית שתקדם את ילדכם בדרך להשגת אבני ההתפתחות הנדרשות בכדי להגיע לבשלות ולתפקוד אופטימאלי. מטרת הטיפול אם כן הינה לספק לילד כלי ומיומנויות בכדי לאפשר לו להיות מעורב בפעילויות האופייניות לשלב ההתפתחות שלו, בחיי היום יום. 

 

  • שבר ביד לילדיםכל ילד נופל ונחבל. הבשורה הטובה היא שמרבית השברים בילדים מגיבים טוב לטיפול שמרני, באמצעות שחזורים סגורים וקיבוע בגבס. במקרה של שברים מורכבים, או במקרה שבו הילד מתקשה לחזור ולתפקד ביד באותה צורה לפני השבר, מומלץ לפנות להערכה וטיפול של מרפאה בעיסוק אשר מתמחה בתחום.

 

 

  • ויסות חושי אצל ילדיםקשיים ביכולת של הילד לעבד את החושים שלו, עלולים לגרום לו להגיב בצורה לא מותאמת לגירויים שונים לצד מצוקה המתבטאת בכעס ובכי. ייתכן מצב בו ילדכם חווה את העולם בצורה מוגברת וגירוי שמתפרש קל בעיני אחרים מתפרש באופן מוגבר אצלו. את הקושי מסוג זה ניתן לזהות כשהילד מנסה לברוח ממקום שנחווה עבורו כמטריד או מנסה לכסות את איבר החישה דרכו חווה תחושה שמפריעה לו. כאשר מתרחש מקרה הפוך, הילד למעשה מרגיש בעוצמה נמוכה את הגירוי ואף לא מרגיש אותו כלל. ילדים אלה עשויים לחפש גירויים בצורה מסוכנת – יחפשו כל הזמן לקפוץ, לרוץ, להתעסק עם חפצים, ולא להגיב לגירויים שגרתיים כמו מגע, קריאה בשמם וכדומה, זאת בהתאם למערכת החוש בה מתקיים הקושי בעיבוד. קושי בעיבוד חושי, משני הסוגים שתוארו, עשוי להקשות על ילדכם להשתלב בפעילויות הנדרשות ממנו ובמסגרות בהן הוא נמצא. הטיפול בריפוי בעיסוק מעניק ידע וכלים שיאפשרו להורים לזהות אילו גירויים אינם מעובדים כראוי ובאילו מערכות חוש של הילד, כיצד הקושי בעיבוד החושי משפיע על הילד ועל ההתנהגות שלו ולצפות תגובות אפשרויות וכיצד להתנהל באופן יעיל בחיי היום יום תוך התאמת הסביבה והדרכה להורים ומורים. 


  • קשיי התארגנות – קשיים בהתארגנות מלווים כמעט את כל הילדים. מי מאיתנו אינו חווה קושי כזה בהתארגנות בבוקר? או במקלחות בערב? קשיי התארגנות הינו מושג רחב המתייחס לקשיים יומיומיים לצד התמודדות מהותית בהפרעות הקשב השונות. כדי להיות מאורגנים, אנחנו צריכים את התפקודים הניהוליים. כשהתפקודים האלו לא עובדים כראוי, יש הפרעה בארגון. המפתח לפתרון הוא רוטינות, הרגלים, שגרות קבועות ומסודרות. רוטינות עוזרות כי הן בונות סדר והיררכיה וקובעות מה בא אחרי מה; על זה בדיוק עובדת המרפאה בעיסוק עם הילד.


  • שיפור מיומנויות חברתיות – מיומנויות חברתיות חיוניות לילדים על מנת ליצור חברויות ראשוניות בגן, להתחבב על מורים בבית הספר ולהשתלב מבחינה חברתית עם קבוצת השווים. מיומנויות חברתיות לקויות מלוות פעמים רבות בפגיעה בתפקוד, במצוקה ובקושי בהתמודדות עם חיי היומיום. רכישת מיומנויות חברתיות הינה תהליך שמתרחש לאורך כל החיים, עם זאת, תקופת הילדות היא התקופה האידיאלית לבניית בסיס טוב ויציב של מיומנויות חברתיות תקינות. שיפור מיומנויות חברתיות באמצעות ריפוי בעיסוק מתאים בעיקר לילדים אשר קשייהם נובעים מבעיות מולדות שביניהן אוטיזם, פיגור שכלי, הפרעות קשב וריכוז וקשיים בוויסות החושי.


  • שיפור מיומנויות מוטוריקה עדינה – ילדים בגיל הרך שהמוטוריקה העדינה שלהם לקויה יתקשו בפעולות עדינות כמו אכילה ושימוש בכפית, כתיבה וציור, הרכבת פאזלים למיניהם וכדומה. אצל רוב הילדים ניתן לשפר את היכולות הללו באמצעות עידוד ותרגול מתאים בית ובגן. בכל חשד להתפתחות לקויה של מוטוריקה עדינה מומלץ לפנות לאבחון אצל מרפאה בעיסוק פרטית שמתמחה בהתפתחות הילד
מוזמנים לשתף:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

הילד/ה שלכם זקוק לריפוי בעיסוק? מחפשים מרפאה בעיסוק פרטית לטיפול בבית? התקשרו אלינו לטלפון 077-9966220 לקבלת המלצה על מרפאה בעיסוק באזור מגוריכם. אנחנו ב-Junior Therapy מתמחים בשיקום וטיפולי בית עבור ילדים במגוון רחב של מצבים רפואיים כגון: ילדים עם קשיי כתיבה , ילדים על הספקטרום האוטיסטי, ילדים עם עיכוב שפתי, גמגום בילדים, הפרעות קשב וריכוז, בעיות התארגנות, שיתוק מוחין ועוד.