מאמרים בתחום:

עקמת ילדים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

יציבה הינה היכולת שלנו להחזיק את הגוף כנגד כוח הכובד בתנוחה אשר נשמרת הודות לטונוס שרירים. טונוס (מתח) השרירים נימצא באיזון מתמיד בין קבוצות השרירים השונות בכל חלקי הגוף. יציבה נכונה נחשבת ליציבה שאינה מעייפת אשר גוזלת מינימום אנרגיה שרירית.

עקמת ילדים - Junior Therapy, מספקים שירותי שיקום באופן פרטי לילדים ופעוטות

מהי עקמת?

עמוד השדרה שלנו, במבט מהצד, בנוי משני קמרים (קיפוזה) בבית החזה והישבן ושני קערים (לורדוזה) בצוואר ובמותן טבעיים המאזנים זה את זה. כל שינוי במבנה הנ"ל של עמוד השדרה עלול לגרום למראה חיצוני שונה (בעיה אסתטית), כאבי גב, ליקויים בתפקוד ובעיות ביציבה אשר ניתן ומומלץ לטפל בהם.

עקמת, באנגלית: סקוליוזיס, היא סטייה תלת-ממדית של עמוד השדרה. כלומר, בנוסף להטייה של עמוד השדרה, קיים גם סיבוב של החוליות ושינוי בצלעות. בעקבות זאת גם השרירים מתפתלים באותו אופן ולמעשה משמרים את התבנית המפותלת של עמוד השדרה. הגורם לעקמת אינו ידוע.

ייתכנו שינויים נוספים בעמוד השדרה, ממצבו הטבעי, אשר עלולים להוביל ליקוי ביציבה כגון קיפוזיס, עקמת בעמוד השדרה אשר משלבת מישור אחד בלבד, ולכן היא גם קלה יותר.

ישנו גם מצב של עקמת יציבתית, בו נוצר עיקום בעמוד השדרה עקב הרגלי יציבה לקויים, בדרך כלל ללא שינוי מבני בחוליות.

איך ניתן לזהות שהילד שלי סובל מעקמת?

עמדו מאחורי הילד, כך שגבו מופנה כלפיכם, לבוש בתחתונים בלבד, והסתכלו עליו. אם הבחנתם בכמה מהסימנים הבאים, פנו לאורתופד לביצוע בדיקה מקיפה:

  • גובה הכתפיים אינו זהה.
  • הראש נוטה לצד אחד.
  • גובה השכמות אינו זהה.
  • שכמה אחת בולטת יותר לאחור.
  • קו מותן גבוה יותר בצד אחד.
  • האגן נוטה לצד מסוים.

אבחון יציבה על ידי פיזיותרפיסט מומחה

אצלנו ב-Restart Therapy אבחון יציבה מתבצע על ידי פיזיותרפיסט לילדים המומחה בליקויי יציבה ודפורמציות עמוד שדרה. הבדיקה כוללת ראיון מקיף עם הילד וההורה, הסתכלות על המטופל בכל המנחים השכיחים וכן בתנועה, בדיקה קלינית גופנית של טווחי המפרקים, כוח השרירים, תקינות התחושה הפנימית של הגוף, אורך השרירים, בדיקות הדמיה שונות כמו צילומי רנטגן ובדיקות ספציפיות נוספות. רק לאחר בדיקה אישית מעמיקה ניתן להגיע למסקנות האם נמצא ליקוי יציבתי, מה גודל הליקוי וחומרתו, ממה הוא נובע ומהן דרכי הטיפול האפשריות.

שיטת שרוט SCHROTH לטיפול בעקמת ילדים

שיטת שרוט הינה גישת טיפול פיזיותרפויטית ספציפית לטיפול בליקויי יציבה ועקמת בילדים מגיל 7 ואילך. באמצעות השיטה הילד לומד לתקן את תבנית היציבה הלקויה שלו באופן עצמאי ככל הניתן. השליטה בעקמת מושגת בסדרה של תרגילים אקטיביים תוך שימוש בטכניקות התארכות ונשימה בתנוחות תיקון אפקטיביות. טיפול בעקמת בילדים מתמקד בעיקר במניעת התקדמות טרום גיל הצמיחה ובגיל הצמיחה המואצת.

שיטות טיפול נוספות ידועות בטיפול בעקמת הן שימוש במחוך או ניתוח. השימוש במחוך נפוץ בעיקר במקרים בהם זווית העקמת גדולה מ-25 מעלות, בשילוב עם טיפולי הפיזיותרפיה. קיימים סוגים שונים של מכשירים מעין אלה המותאמים לסוג העקמת ולמיקומה. בבסיס השיטה עומד הרעיון כי באמצעות הפעלת כוחות חיצוניים על הגו ניתן להשיג סימטריה בשלד וליישר את עמוד השדרה. במצבים קיצוניים יותר, בהם זווית העקמת גדולה מ45 מעלות נשקלת אפשרות של ניתוח. במצב כזה הדפורמציה (העיוות) בולטת ויוצרת פגם אסתטי קשה ולעיתים מובילה גם לבעיות בריאותיות שונות. רבות מטכניקות הניתוח מבוססות על ביטול המפרקים בין החוליות ויישור המתבצע על ידי השתלת מוטות מתכת המקובעים לחוליות. חשוב לציין, כי מדובר בניתוח מורכב המצריך שיקום ממושך, וההחלטה על ביצועו מתקבלת רק לאחר שכל האפשרויות האחרות לטיפול נכשלו.

להתייעצות טלפונית ללא עלות או התחייבות עם מטפל מוסמך בנוגע לפיזיותרפיה לילדים לטיפול בעקמת התקשרו אלינו לטלפון שמספרו 077-9966220. צוות הפיזיותרפיסטים שלנו מוסמך לטפל בעקמת בילדים ובמצבים נוספים, כגון: שיקום לאחר שבר או ניתוח, פיזיותרפיה נשימתית לילדים ופיזיותרפיה התפתחותית לתינוקות ופעוטות. Junior Therapy מתמחים בטיפולי שיקום ביתי פרטי לילדים ופעוטות, וביניהם טיפולי ריפוי בעיסוק לילדים וקלינאית תקשורת לילדים במגוון תחומים.