מוטוריקה עדינה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

ההתפתחות המוטורית של ילדינו מתחילה מהרגע שבו הם נולדים. ממצב של תנועות לא רצוניות של הגפיים הם מפתחים שליטה מוטורית תחילה על תנועות גסות יותר, ובהמשך, ככל שהשליטה מתגברת, כך הם מצליחים לשלוט גם על שרירים עדינים ותנועות מדויקות ומתואמות יותר של הידיים, זוהי למעשה המוטוריקה העדינה. המוטוריקה העדינה חיונית כדי שילדינו יוכלו להשתמש בחפצים ולבצע מגוון רחב שלפעולות יומיומיות חשובות, כגון: כיפתור כפתורים, קשירת שרוכים, כתיבה ועוד.

מוטוריקה עדינה - Junior Therapy, טיפולי ריפוי בעיסוק לילדים ופעוטות

מהי למעשה מוטוריקה עדינה ומדוע היא כ"כ חשובה?

היכולת של ילדנו לאחוז בחפצים ולהשתמש בהם כראוי דורשת שליטה ותיאום אופטימאלי על אותן קבוצות שרירים הנמצאים בכפות הידיים. המיומנות הזו מתחילה להתפתח כבר בשנה הראשונה לחיינו, אך בשביל שילדים יצליחו לפתח שליטה ומיומנויות טובות יותר, הם זקוקים לחשיפה כמה שיותר מגוונת לפעילויות שמחזקות ומשפרות את הכוח ואת הקואורדינציה (תיאום עין-יד) בידיים. "ידיים חזקות" יאפשרו לילדים לשלוט על כלי הכתיבה או על המספריים, ויסייעו לתחושת הצלחה ויכולת ביצוע טובה.

קצב ההתפתחות של כל ילד הוא שונה. מתי בכל מקרה כדאי לפנות לייעוץ?

קצב ההתפתחות של כל ילד הוא שונה, אך כל עוד היכולת מתפתחת בטווח הגילאים המצופה, זה תקין. יחד עם זאת, אם מתעורר חשש לעיכוב כלשהו בהתפתחות המוטוריקה העדינה של ילדכם, ניתן לפנות למרפאה בעיסוק אשר מתמחה בהתפתחות הילד להתייעצות.

ילד או ילדה החווים קשיים במוטוריקה העדינה, יתקשו להשתתף בפעילויות התואמות את גילם ועשויים לפתח מנגנונים של הימנעות וחוסר ביטחון ביכולות שלהם. בסופו של דבר אותם קשיים עלולים להשפיע על הילד גם מבחינה חברתית. לכן אנחנו ב-Junior Therapy מפעילים שירות ייעוץ ללא עלות עבור הורים, בוא ניתן לקבל מידע ראשוני ולתאם פגישת ייעוץ עם מרפאה בעיסוק לילדים באופן פרטי, ללא צורך בהמתנה. נשמח להפנות אתכם למרפאה בעיסוק, שתפגוש את ילדכם, תעניק לכם כלים לסייע לו לפתח את המוטוריקה העדינה שלו גם בבית, ובמידת הצורך תמליץ על טיפול ממוקד.

פיתוח מיומנויות מוטוריקה עדינה במסגרת טיפול ריפוי בעיסוק

הפגישה הראשונה של המרפאה בעיסוק עם הילד/ה כוללת תצפית ואבחון על התפקוד של הילד, בדגש על תפקוד מוטורי עדין. בהתאם לממצאי האבחון והתצפית, ובהתאם למידע מכם ההורים, ומהצוות בגן/בבית הספר, המרפאה בעיסוק בונה תוכנית טיפול. במסגרת הטיפול, המרפאה בעיסוק מעודדת השתתפות בפעילויות המצריכות מוטוריקה עדינה, ברמה שמתאימה לילד ומאפשרת לו לחוש הצלחה וביטחון. בנוסף היא מדריכה את ההורים כיצד להמשיך את התרגול בבית, ובמידת הצורך מדריכה גם את הצוות החינוכי בגן/בבית הספר.

כיצד תוכלו לסייע לילדכם לפתח מיומנויות מוטוריקה עדינה בבית?

צוות המרפאות בעיסוק שלנו במערך הטיפול בילדים Junior therapy ריכז עבורכם מספר דגשים לשלוש פעולות יומיומיות חיוניות:

  1. דגשים לתרגול בילטראלי – כלומר תרגול בשתי ידיים, במרבית פעולות היום יום ישנה יד דומיננטית ויד עזר. אך מה קורה כאשר שתי הידיים עובדות יחד? למשל כאשר ילדכם מרכיב לגו או מפרק אותו. בכדי לשפר ולחזק מיומנות זו, נרבה לחשוף את הילד למשחקים ופעולות יום יום הדורשות תנועה בשתי הידיים. כך למשל ניתן לבקש מילדכם שיסייע כפי גילו ויכולתו בקיפול הבגדים, בסחיטה של סמרטוט ועוד.

 

  1. תרגול הפרדת תנועה באצבעות – תנועת האצבעות הולכת ומשתכללת כחלק מהתפתחות טיפוסית, ובמקביל ילדכם מתנסה בפעולות שונות הדורשות שימוש מגוון יותר באצבעות ובכף היד. לצורך כך נדרשת יכולת של הפרדת תנועה בין כל אצבע ואצבע, המאפשרת לכל אצבע לבצע פעולה אחרת מהשנייה ולבצע פעולות מורכבות באמצעות כף היד שלנו. נתבונן למשל, באחיזת כלי כתיבה, מיומנות בה חלק מהאצבעות פתוחות וחלקן סגורות. בכדי לפתח מיומנות זו תרגלו עם ילדכם תנועה בודדת בכל אצבע ואצבע. דוגמא לתרגיל כזה, היא לתרגל מגע של כל אצבע בנפרד אל מול האגודל. לחילופין, בקשו מילדכם לגלגל כדור בצק/פלסטלינה קטן בכל אחת מהאצבעות בנפרד עם האגודל.

 

  1. תרגול מניפולציה תוך ידנית (In-Hand Manipulation) – תנועת כף היד כולה, במקביל להתפתחות הפרדת התנועה, הולכת ומשתכללת לכדי מניפולציות תוך ידניות שונות המאפשרות לנו תפקוד עצמאי של תנועות מורכבות בעזרת יד אחת. יכולת זו דורשת מהירות, דיוק וכוח עדין לצד כוח גס בו בעת. התרגיל המושלם לפתח מיומנות זו, היא לבקש מילדכם לאסוף כמות מסוימת של מטבעות (חשוב שיאסוף אותם אחד אחד) לתוך כף היד, ולאחר מכן לבקש ממנו לפרוט אותן, אחת אחת, מתוך כף ידו על גבי השולחן, הכול בעזרת יד אחת בלבד. כמות המטבעות תלויה בגודל כף היד וגודל המטבע.
הילד/ה שלכם חווה קשיים במוטוריקה העדינה? הגננת הפנתה אתכם לאבחון אצל מרפאה בעיסוק? לשיחת ייעוץ טלפונית ללא עלות עם מרפאה בעיסוק אשר מתמחה בהתפתחות הילד, התקשרו עכשיו למספר 077-9966220. אנחנו ב-Junior Therapy שיקום ביתי פרטי לילדים ופעוטות נעזור לכם להבין ולתכנן את השלב הבא.