שיתוק מוחין ילדים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

שיתוק מוחין הידוע גם בשם  (Cerebral Palsy CP) הנו מצב נוירולוגי הנגרם כתוצאה מפגיעה במוח המתרחשת במהלך התפתחותו, כלומר, בזמן ההיריון, במהלך הלידה או בשנים הראשונות לאחר הלידה. שיתוק מוחין הינו הגורם העיקרי למוגבלות פיזית בילדות. 

שיתוק מוחין משפיע בראש ובראשונה על תנועות הגוף ועל התיאום (קואורדינציה) בין השרירים, אולם עשויים להתלוות אליהם קשיים התפתחותיים נוספים, כגון קשיים בשפה ודיבור, בראייה, באכילה, בקוגניציה ועוד. על פי רוב, ככל שהנזק המוחי נרחב יותר, כך גם החומרה של השיתוק מוחין. עם זאת, הנזק במוח אינו מחריף לאורך זמן ותוחלת החיים של רוב הילדים עם שיתוק מוחי קרובה לנורמה.

שיתוק מוחין ילדים - Junior Therapy, מספקים שירותי שיקום באופן פרטי לילדים ופעוטות

מהם התסמינים של שיתוק מוחין?

התסמינים של שיתוק מוחין מופיעים בשלב מוקדם של הילדות, ולכל המאוחר בגיל הגן, ומתבטאים בהפרעות תנועה, יציבה בלתי תקינה, תנועות לא רצוניות, חוסר יציבות בהליכה והפרעות קואורדינציה. לשיתוק מוחין השפעה משמעותית על התפקוד היום יומי של הילדים, איכות חייהם וההתפתחות התקינה שלהם ולכן יש לסייע לילדים על מנת למזער את האפקט של המחלה ולהקנות להם המשך התפתחות תקין.

הביטוי העיקרי של שיתוק מוחין כולל:

  • הפרעות בטונוס השרירים – ילדים עם שיתוק מוחין יכולים להיות עם שרירים נוקשים או רפויים, והשינויים בטונוס מפריעים להם כמובן לתפקד. 
  • הפרעה בקואורדינציה – שיתוק מוחין יכול להביא להפרעה בשילוב התנועות, אשר מונע הליכה, כתיבה או ביצוע פעולות מורכבות אחרות. להפרעה הקואורדינטיבית נלווית לעתים גם הפרעה במוטוריקה העדינה, וילדים עם שיתוק מוחין מתקשים בביצוע פעולות עדינות.
  • רעד ותנועות בלתי רצוניות – חלק מהילדים עם שיתוק מוחין סובלים מתנועות בלתי רצוניות ורעד, אשר לעתים מונעים מהם לתפקד באופן תקין.
  • העדפת צד – ברוב המקרים שיתוק המוחין יגרום לפגיעה בצד אחד בלבד, ולכן הילדים יעדיפו צד מסוים בגופם (את הצד התקין) וניתן לראות העדפה ברורה לצד זה בכל הפעולות אשר הם יבצעו.
  • הפרעה בהתפתחות הכללית – ילדים הסובלים משיתוק מוחין נוטים באופן טבעי לאיחור התפתחותי, בעיקר בתחום המוטורי. הילדים מאחרים בהשגת “אבני הדרך” החשובות בתחום כמו ישיבה, גלגול, זחילה, הליכה וכו’.
  • תסמינים נוירולוגיים נוספים – בחלק מהילדים עם שיתוק מוחין התסמינים המוטוריים מתלווים אל תסמינים נוירולוגיים נוספים. הבולטים ביניהם בקרב תינוקות הם בעיות באכילה והתפתחות איטית או מעוכבת. הבולטים ביניהם בקרב ילדים הם מוגבלות שכלית התפתחותית או לקויות למידה (אצל 45% מהילדים), לקות ראייה או שמיעה, בעיות שינה, בעיות בדיבור ובשפה, קשיים רגשיים והתנהגותיים ועוד.

טיפולים פרא-רפואיים בבית הילד

על אף שהנזק המוחי שנגרם אינו בר ריפוי, ישנן דרכי טיפול וחינוך המסייעים לנהל את השפעות הפגיעה על התפתחות הילד ולשפר את השתתפותם של ילדים עם שיתוק מוחין בפעילויות החיוניות להתפתחותם והתנהלותם, באופן המשפר את איכות חייהם ואיכות חיי משפחותיהם. 

לאחר האבחנה, מומלץ להתחיל בטיפול מהר ככל שניתן, אשר מטרתו לאפשר התפתחות תקינה ככל שניתן. קיימות מסגרות טיפול וחינוך מגיל 0 ועד גיל 21, במסגרת קופת החולים ומשרד הבריאות. מסגרת הטיפול ב-Junior Therapy הינה פרטית, מתבצעת בביתו של הילד, וכוללת:

בנוסף לטיפולים הללו, הילד עלול להזדקק לטיפול תרופתי או לטיפול אורטופדי. טיפול תרופתי מסייע בהקלה על נוקשות השרירים. טיפול אורטופדי כולל ניתוחים הכרחיים כאשר השרירים ספסטיים מאוד או מקוצרים ואינם מאפשרים תנועה תקינה של המפרקים, וכן כאשר מופיעים עיוותים גרמיים או עקמת.

לחיות עם שיתוק מוחין - הילד והמשפחה

אנחנו ב-Junior Therapy מכירים במשפחת הילד כגורם משמעותי להצלחת השיקום והטיפול בילד. המשפחה היא 'הקבוע' העיקרי בחייו של הילד והיא המומחית הבלעדית בכל הנוגע לילד, ליכולותיו ולצרכיו. לפיכך, כל הפעולות שלנו מתבצעות תוך מודעות ורגישות להורים וליתר בני המשפחה של הילד וכל ההחלטות מתקבלות תוך שיתוף פעולה מלא עם המשפחה.

הילד שלכם סובל משיתוק מוחין? רוצים להקנות לו בסיס רחב יותר של טיפולים שיקומיים גם בבית? ב-Junior Therapy תמצאו מגוון רחב של טיפולים הכוללים: קלינאית תקשורת פרטית לילדיםטיפולי ריפוי בעיסוק לילדים באופן פרטי וטיפולי פיזיותרפיה באופן פרטי לילדים. להתייעצות טלפונית ללא עלות ולקבלת המלצה על תוכנית שיקום רב מקצועית עבור ילדכם התקשרו לטלפון שמספרו 077-9966220 או השאירו את הפרטים שלכם כאן למטה ואנו נחזור אליכם בהקדם.