שיקום קוגניטיבי לילדים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

שיקום קוגניטיבי לילדים הוא טיפול הנדרש במקרה של פגיעה מוחית מולדת או נרכשת בקרב ילדים. פגיעה מוחית, מחלת מוח ומצבים שונים נוספים (מפורטים בהמשך) עלולים להוביל לקשיים בתפקוד היומיומי של ילדכם בעקבות קושי בתפקוד הקוגניטיבי, קרי פגיעה בזיכרון, הפרעות קשב וריכוז, איטיות בחשיבה, וכיוצ"ב.

התוצר הרצוי בשיקום קוגניטיבי לילדים הוא לאפשר חזרה לתפקוד הקודם לפגיעה (במידה והינה פגיעה נרכשת) לצד הסתגלות לתפקוד אופטימלי בהתאם למגבלה, שכן לא תמיד מתאפשרת חזרה לתפקוד מלא. כמו כן, מטרת השיקום היא העלאת תחושת המסוגלות העצמית שהיא חשובה ביותר בכדי לאפשר לילד להתנסות בשימוש באסטרטגיות וכישורים קוגניטיביים במגוון תרחישים. נוסף על כך, בשיקום מסוג זה נרצה להפחית את התלות במטפל עיקרי ככל הניתן ולאפשר עצמאות מיטבית לילד.

שיקום קוגניטיבי לילדים - Junior Therapy, שיקום פרטי ביתי לתינוקות וילדים

באילו מצבים קיים הצורך בשיקום קוגניטיבי לילדים?

מגוון רחב למדי של מחלות ובעיות התפתחותית (מולדות או נרכשות) עלולות להוביל לצורך בשיקום קוגניטיבי:

 • בעיות התפתחותיות: פיגור, איחור התפתחותי, חסך סביבתי (ילדי מצוקה), ADHD, אוטיזם ועוד.
 • ליקויי למידה.
 • פגיעה מוחית או מחלה: שיתוק מוחין, גידולים מוחיים (גם שפירים) או פגיעה בזרימת הדם, פגיעת ראש טראומטית (TBI), ניוון שרירים, זאבת (מחלה אוטואימונית בעלת השלכה קוגניטיבית) ועוד.
 • מחלות מתחום בריאות הנפש: סכיזופרניה, דיכאון, OCD, חרדה. הליקוי הקוגניטיבי בתחום זה נובע מירידה באיזון הכימיקלים במוח. החלק הקוגנטיבי משמעותי מאוד בהפרעות אלו.
 • ילדים העוברים טיפול כימותרפי או הקרנות. "Chemo-Brain" – מצב בו בעקבות כימותרפיה יש ירידה בזיכרון וערפול חשיבתי. מצב זה הינו לעתים רגעי, כלומר בזמן הטיפול, אך לפעמים נמשך גם מעבר לו.
 • מצבים סוציו- תרבותיים: תת תזונה, קיפוח סביבתי.

ליקויים קוגניטיביים שכיחים בקרב ילדים הסובלים מפגיעה מוחית או פגיעה בתפקוד הקוגניטיבי:

 • הפרעת קשב וריכוז.
 • ליקויים בזיכרון, בד"כ זיכרון טווח קצר.
 • ליקויים בתפיסה חזותית ומרחבית.
 • ליקויים בתכנון תנועה, מוביל לסרבול וקושי בשימוש נכון בגוף ותנועותיו.
 • ליקויים בתפקודים ניהוליים, כלומר בתכנון קדימה, ביזימה של הילד, ביכולת התארגנות ועמידה בזמנים ובבקרה עצמית.
 • ליקויים בעיבוד מידע – קושי או איטיות באופן שבו הוא קולט ומעבד מידע, מה שמוביל לתגובות אישיות.
 • הפרעת שפה. דבר המצריך התערבות גם של קלינאית תקשורת לילדים.

שיקום קוגניטיבי במסגרת טיפולי ריפוי בעיסוק לילדים

תהליך השיקום הקוגניטיבי בילדים במסגרת ריפוי בעיסוק מתחיל בהערכת הליקוי הכולל מידע רפואי קודם לצד הערכות פורמליות, זאת בכדי להתאים את תכנית הטיפול המדויקת עבור כל ילד. גישת הטיפול תיקבע אף היא בהתאם להערכה ולעיתים תכלול שילוב בין הגישות השונות (שיפור תפקוד או שימורו) ובתוכן נכלל המודל הטיפולי המתאים.

אמצעי הטיפול הינם מגוונים וכוללים שימוש בתוכנות ואפליקציות שונות לשיקום קוגניטיבי, לצד משחקים בטאבלט או במחשב, משחקים פרונטליים ופעילויות שונות.

אצלנו בJunior Therapy מרפאה בעיסוק מומחית בשיקום קוגניטיבי לילדים תגיע לביתכם לביצוע הערכה מקצועית ומקיפה, כדי לקבוע תוכנית טיפול המותאמת כמו כפפה ליד עבור ילדכם. חשוב לזכור כי במרבית המקרים בהם נדרש שיקום קוגניטיבי לילדים נדרשת מעטפת מקצועית רחבה הכוללת לעיתים טיפול פיזיותרפיה לילדים, קלינאית תקשורת, טיפול פסיכולוגי וייעוץ דיאטני. אצלנו תוכלו למצוא את כלל המטפלים תחת קורת גג אחת, בזמינות מהירה, במסירות ובמקצועיות.

ילדכם זקוק לשיקום קוגניטיבי ואינכם יודעים מהם זכויותיכם?

במידה וילדכם סובל מפגיעה בתפקוד הקוגניטיבי שלו, מומלץ לברר לגבי הזכויות שלכם מול המוסדות הרלוונטיים, כגון ביטוח לאומי (בחינת הזכאות לקבלת קצבה). כמו כן, ניתן ולפעמים אף נדרש להתאים את מסגרת הלימודים עבור ילדכם. לשם כך, עליכם לפנות לוועדת זכאות ואפיון עם מסמכי האבחנה, לצורך בחינת זכאותו למסגרת חינוך מיוחד או סל אישי משירותי החינוך המיוחדים בשנה"ל הבאה.

לקבלת מידע נוסף, השאירו את הפרטים שלכם בתחתית העמוד ונחזור אליכם בהקדם.

במידה וילדכם סובל מקושי בתפקוד הקוגניטיבי וזקוק לטיפול בריפוי בעיסוק, צרו עמנו קשר במספר 077-9966220 או השאירו את הפרטים שלכם כאן למטה ואנו נחזור אליכם בהקדם. בשיחה אחת עם צוות Junior Therapy המומחים בשיקום ילדים באופן פרטי, תקבלו את כל המידע שאתם מחפשים בנוגע לשיקום קוגניטיבי ותוכלו לקבוע פגישה עם מרפאה בעיסוק פרטית לילדים.