שיקום ילדים לאחר טראומה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בשפת היום-יום מתייחס המושג טראומה כמעט תמיד לטראומה נפשית. בשפה הרפואית, לעומת זאת, משמש המושג, בדרך כלל, לטראומה גופנית. שיקום ילדים לאחר טראומה מתייחס לשיקום לאחר אירוע, חבלה או מחלה שהתרחשה במהלך חייו של הילד, ועל כן היא נרכשת (אינה מולדת) ולרוב גם פתאומית וטראומטית. השיקום מתייחס לטיפולים פרא רפואיים בתחומי הפיזיותרפיה לילדים, ריפוי בעיסוק לילדים וקלינאית תקשורת לילדים, שמטרתם לשקם את הילד לאחר הטראומה.

שיקום ילדים לאחר טראומה, Junior Therapy שיקום ביתי לילדים ותינוקות

אירועי טראומה שכיחים בקרב ילדים

פגיעה בעמוד השדרה – פגיעה זו עלולה לנבוע כתוצאה מטראומה, זיהום או גידול. עמוד השדרה שולט על תנועת הידיים והרגליים, והשרירים המסייעים לנשימה, תלוי בחלק עמוד השדרה שנפגע (צווארי, גבי או מותני).

שיתוק מוחין – מצב זה נגרם על ידי פגיעה מוחית המשפיעה על טונוס השרירים של הילד. הקושי הוא בהזזת הידיים והרגליים באופן מתואם, אשר מוביל לבעיות בריאות אחרות כגון בעיות ראייה, שמיעה, דיבור ולמידה

פגיעת ראש נרכשת – מדובר על פגיעת ראש שהילד מקבל לאורך חייו. זו יכולה להיות פגיעת ראש טראומטית כתוצאה מחבלה מוחית, נפילה או תאונת דרכים, וזו יכולה להיות פגיעת ראש בעקבות מחלה כגון אפילפסיה, גידול מוחי, אירוע מוחי או מחלה זיהומית במוח. מחלת מוח או פציעה קשה בראש עלולות לגרום נזק למוח הילד ולהוביל לבעיות הליכה, הזזת ידיים ורגליים, דיבור וחשיבה.

מחלה אונקולוגית – ילדים אשר חולים בסרטן עלולים לחוות בעיות שונות בתפקוד המוטורי ו/או הקוגניטיבי בעקבות הטיפולים השונים שהם עוברים בעקבות הסרטן.

מה כולל שיקום ילדים לאחר טראומה?

אחרי פגיעת ראש טראומטית או חבלה מוחית אנחנו עלולים לראות ליקויים בתפקודיים המוטורים, הקוגניטיביים והרגשיים של הילד. ליקויים מוטוריים כוללים את היכולת ללכת, לרוץ, לעשות דברים מאד בסיסיים כמו לעמוד, לשמור על יציבות ושיווי משקל והניע את הגוף במרחב בחופשיות ובטחון. טיפולי הפיזיותרפיה לילדים נותנים את המענה לליקויים המוטורים.

טיפולים במסגרת הריפוי בעיסוק נותנים מענה לליקויים גם במוטוריקה עדינה וגם לליקויים הקוגניטיביים יותר. אחרי פגיעות ראש אנחנו יכולים לראות ילדים עם קשיים בזיכרון, קשיים בוויסות התנהגות, קשיים בניהול הזמן, קשיים ביציבה וקושי בשמירה על קשב וריכוז. הדבר המשמעותי בריפוי בעיסוק הוא החזרה לתפקוד. הדגש הוא על התפקוד היומיומי.

בנוסף, יש קלינאיות תקשורת, שהמטרה שלהן זה להחזיר את התפקוד השפתי והתקשורתי של הילד. פעמים רבות בפגיעות ראש נרכשות, באירועים מוחיים ובגידולים מוחיים, יש אובדן חלקי של יכולות השפה.

Junior Therapy ממשיכים את עבודת השיקום בבית

בדרך כלל בסמוך לטראומה השיקום מתבצע תחילה במסגרת אשפוז או אשפוז יום, בבתי חולים ובמרכזי שיקום המיועדים לילדים שחוו טראומה. בשלב מאוחר יותר, בדר"כ נכנסת לתמונה מערכת החינוך (מתי"א), אשר אמונה על המשך הטיפול הליווי של הילד עד לחזרה מלאה לשגרה מיטבית.

בשלב הזה שבו הילד חוזר הביתה מבית החולים, הוא שלב קריטי. מצד אחד הוא חוזר לסביבה הטבעית שלו, המוכרת והאהובה, מצד שני, ברוב המקרים התפקוד שלו עדיין מוגבל וטרם שבה אליו העצמאות והיכולות שהיה רגיל להם לפני אותו אירוע טראומתי.

התפקיד שלנו בJunior Therapy הוא לאפשר לילד, להורים וכל בני משפחתו לצלוח את המעבר חזרה הביתה, בצורה הטובה ביותר. ב-Junior Therapy עושים את זה באמצעות יצירת מעטפת שיקומית מותאמת באופן אישי לצרכים החדשים של הילד והמשפחה, אשר שומרת על רצף שיקומי ומאפשרת הסתגלות מיטבית לשלב הבא והמכריע של שיקום בית, חזרה למסגרת החינוכית וחזרה לשגרה. 

לקבלת מידע נוסף בנוגע לשיקום ילדים לאחר טראומה, ולקבלת ייעוץ טלפוני ללא עלות או התחייבות ממטפל מוסמך התקשרו אלינו למספר 077-9966220. צוות המטפלים של Junior Therapy ישמח להעניק לילדכם את הביטחון והכלים להצליח להשתקם ולחזור לחיים מלאים בצורה הטובה ביותר.