שיפור מיומנויות חברתיות לילדים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מיומנויות חברתיות הן מכלול היכולות הבין אישיות והקבוצתיות אותן מפגין הילד באופן שמאפשר לו להשתלב באופן חיובי בפעילויות עם בני גילו. לא לשווא הורים רבים עסוקים בנושא זה, קשרים חברתיים משמעותיים מאוד לילדים בהתפתחותם הנפשית. הקשרים הללו מספקים לילדנו הנאה, משחק, קרבה, תמיכה ואכפתיות. לצד כל זאת, ההתמודדויות החברתיות השונות גורמות לילד לייצר חוסן ולהכין עצמו לקראת הבאות. כך למשל ילדים לומדים להתחלק, להתמודד עם תסכול, להיות שותפים ולהשתייך כבר בגיל צעיר.

כאשר קיים קושי ברכישת היכולות החברתיות ייתכן והקושי נובע מקושי בהבנת מצבים חברתיים שונים או שהקושי מתרחש כבר בשלב יצירת היחסים הבין אישיים או הקבוצתיים עם החברה. בשני המקרים ילדים עשויים להגיב בתוקפנות יתר או בהימנעות יתר דבר שעשוי לגרום לתחושת תסכול, בדידות ואף קשיים בהיבטים נוספים בחייו של הילד (לדוגמא קשיים לימודיים).

שיפור מיומנויות חברתיות לילדים - Junior Therapy

התפתחות מיומנויות חברתיות בקרב ילדים

ילדים אינם נולדים עם יכולות ומיומנויות חברתיות, חולפות מספר שנים עד להתפתחותן של מיומנויות חברתיות בשלות ומספקות. תהליך זה מתחיל בגיל הינקות כאשר תינוק יוצר קשר עם אמו ומסתיים בבגרות.

ילדים מתמודדים עם סיטואציות מורכבות ושונות ונדרשים לתגובות מסתגלות ומגוונות, לעיתים בפרק זמן קצר. בנוסף, התמודדותם של ילדים שונה מזו של מבוגרים שכן ילדים עדיין מצויים בשלב רכישת המיומנויות השונות.

מיומנויות חברתיות מתפתחות לאורך השנים ומושפעות משילוב בין כמה גורמים מרכזיים:

  1. אופי מולד- ישנם ילדים ביישנים יותר, נמנעים, שחוששים משינויים לצד ילדים סוערים שמתקשים להמתין ולהירגע. אלה ילדים שנראה שיותר קשה להם חברתית.
  2. התפתחותו הרגשית והקוגניטיבית של הילד- ככל שהילד גדל, הוא לומד שגם לאחרים יש רגשות ומחשבות וכי הם עשויים להיות שונים משלו. במידה ובשלותו הרגשית של הילד שונה מזו של הילדים הסובבים אותו ייתכנו פערים רגשיים שעשויים לשינויים התנהגותיים והיבדלות.
  3. השפעת הסביבה הישירה של הילד, קרי המשפחה והסביבה החינוכית בהן הוא גדל. הלמידה אינה מתרחשת רק באמצעות הנחיה ישירה ("אסור להרביץ!", "תגיד: תודה") אלא גם באמצעות חיקוי וצפייה.
  4. השפעות חברתיות-תרבותיות- ילדים מושפעים גם מהתנהגותם של זרים ברחוב, בטלוויזיה ובמערכת החינוכית ומפנימים קודים של התנהגות.

מה גורם לקשיים חברתיים אצל ילדים?

בהמשך לפסקה הקודמת, קשיים בתפקוד הרגשי/הקוגניטיבי של הילד (נוכחות של הפרעת קשב וריכוז או קשיים בעיבוד החושי של הילד), היעדר הנחייה נכונה של הילד (למשל, פינוק מוגזם), סביבה המספקת מודל לקוי (אלימות וקללות בבית) או חיים בסביבה תרבותית שאינה מאפשרת לילד להתאמן ולפתח קשרים בין אישיים (למשל, ילד הנדחה עקב מוצאו, צבע עורו או המראה החיצוני שלו).

ריפוי בעיסוק מסייע בפיתוח מיומנויות חברתיות אצל ילדים

על אף שהבסיס לרכישת מיומנויות חברתיות מתהווה בגילאי הילדות, אנחנו ב-Junior Therapy דוגלים בגישה שניתן לשפר מיומנויות חברתיות בכל גיל. ככל שהפנייה לטיפול מוקדמת יותר, כך קל יותר לרכוש שליטה במיומנויות החברתיות ולא "לצבור פערים" ביחס לבני אותו הגיל.

שיפור מיומנויות חברתיות לילדים נעשה באמצעות טיפול פרטני, קבוצתי ובמקביל להדרכת הורים במידה וקיים הצורך.

אנחנו ב-Junior Therapy מציעים לבחירתכם מגוון רחב של מטפלים מרפאים בעיסוק לילדים באופן פרטי אשר בעזרתם ילמד ילדכם להבין טוב יותר מצבים חברתיים, לפתור בעיות חברתיות כנדרש, ליזום ולפתח קשרים חברתיים נעימים ולהסביר את כוונותיו והתנהגותו במידה ואינו מובן. כמו כן תהליך הטיפול נוגע בתפקודים קוגניטיביים שונים אשר משפיעים על תפקודו החברתי של כל ילד, כך למשל ילד שנוהג להגיב באימפולסיביות ילמד לעצור, להתבונן בנעשה סביבו ולבחור בתגובה מותאמת. כל זאת בכדי לשפר את תחושת המסוגלות העצמית, לפתח דימוי עצמי חיובי ולרכוש את כלל המיומנויות החברתיות הנדרשות לכל ילד בכדי לתפקד באופן מיטבי.

מחפשים דרכים לסייע לילדכם לשפר את המיומנויות החברתיות שלו? ייעוץ הדרכה וטיפול על ידי מרפאה בעיסוק לילדים זה הפתרון. התקשרו אלינו לטלפון שמספרו 077-9966220 ואנו נפנה אתכם למרפאה בעיסוק מתאימה לתיאום פגישת ייעוץ והערכה אצלכם בבית. לקבלת מידע נוסף בנוגע לטיפולי ריפוי בעיסוק לילדים או ריפוי בעיסוק לגיל הרך הנכם מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם כאן למטה ואנו נחזור אליכם בהקדם.