שבר ביד לילדים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

ילדים נופלים וילדים נחבלים. כל הילדים. כל הזמן. הבשורה הטובה היא, שמרבית השברים בילדים מגיבים טוב לטיפול שמרני, באמצעות שחזורים סגורים וקיבוע בגבס. שחזור שבר הוא פעולה המתבצעת (על ידי רופא אורטופד) במטרה להחזיר את העצם הפגועה לצורתה האנטומית במידת האפשר, או לעמדה שתאפשר איחוי עצם טוב ותפקוד מיטבי. 
טיפול שמרני בשבר ביד אצל ילדים, מתאפשר עקב המבנה המיוחד של העצמות בגיל הילדות. בזכות הגדילה של העצמות עם הגיל, רבים מהשברים מתאחים לבד, גם במצב של עיוות או זווית לא תקינה, ללא צורך בהתערבות ניתוחית. 

שבר ביד לילדים - Junior Therapy, מספקים שירותי ריפוי בעיסוק באופן פרטי לילדים

איך בכלל יודעים שאכן מדובר בשבר?

אז מה עושים אם הילד נפל בבית ספר וקיבל מכה ביד? האם מיד צריך ללכת למיון? קשה לענות על השאלה הזו באופן חד משמעי, אבל הנה כמה דגלים אדומים שיעזרו לכם לקבל את ההחלטה הנכונה:

  • מנגנון חבלה משמעותי – במקרה של חבלה רצינית, כמו נפילה מגובה, מומלץ לגשת לבדיקה.
  • ממצאים מקומיים מדאיגים – הסתכלו על האזור החבול. שימו לב לסימנים כמו דפורמציה (מנח לא תקין), נפיחות או הכחלה (סימן לדימום). במקרה של מנח לא תקין או נפיחות משמעותית חובה לגשת לבדיקה.
  • כאב והנעה מופחתת – שבר כואב. גם אם אין שבר מלא, לרוב, הילד יימנע בצורה ממשית משימוש ביד ותנועות יכאיבו מאוד.
  • אם יש ספק, אין ספק – גשו לבדיקה.

שברים שכיחים בקרב ילדים

  • שבר בעצם הבריח (Clavicule): שבר כזה שכיח אצל תינוקות במהלך לידתם, ושכיח מאוד אצל ילדים בעקבות נפילה על יד מושטת. האבחון נקבע על ידי מישוש תפיחות לאורך העצם וממצא בצילום. אין צורך לטפל בפגיעה זו בתינוק (העצם מתחברת בזמן קצר). אצל ילד הטיפול יעשה בעזרת מתלה לשבועיים.

 

  • שבר בראש עצם הזרוע (Head of humerus): מנגנון הפגיעה של שבר מסוג זה הוא על ידי נפילה ביד מושטת לאחור ומרפק ישר. הטיפול בדרך כלל שמרני בעזרת מתלה. גם זיוות ניכר יתוקן עם הגדילה. 

 

  • שברים במרפק: המפרק המרפק הינו מורכב וקיימים סוגים שונים של שברים במרפק. רוב השברים מתרחשים בנפילה על מרפק ישר. רוב השברים במרפק מטופלים במסגרת ניתוח לשחזור וקיבוע המפרק. כ-60% מהשברים במרפק ממוקמים מעל המשטח המפרקי של עצם הזרוע (Supracondylar). כ-10% מהשברים הם בראש הרדיוס, כאשר ראש הרדיוס עלול לזוז ממקומו. הטיפול תלוי במידת התזוזה, תזוזה של עד 30 מעלות מטופלת באופן שמרני, תזוזה מעבר לכך לרוב דורשת שחזור בהרדמה ובקיבוע.

 

  • שברים באמה (Forearm): מהווים 45% מכל השברים אצל ילדים. רובם מעל גיל 5. המנגנון בנפילה ביד מושטת תוך כדי סיבוב. לרוב הטיפול כולל ניסיון בשחזור ובקיבוע בגבס.

 

  • שבר במפרק כף היד (עצמות שורש כף היד ועצמות האמה): שברים באזור זה עלולים להיות  מבלבלים. מדובר באזור שיכול להחביא שבר שלוקח מספר ימים לאבחן. לכן, במקרה של חבלה רצינית או בעת רגישות בהנעה של מפרק זה ממליץ לגשת להערכה.

מה קורה אחרי שהגבס יורד?

בדרך כלל, ילדים מחלימים יפה משברים, ללא צורך בטיפול נוסף. רוב הילדים יורידו את הגבס ויחזרו להשתמש ביד ללא כאב או הגבלה בתנועה, למעשה כאילו דבר לא קרה. במקרים מסוימים, בשל קיבוע ממושך, קיימת אפשרות לנפיחות, כאב או הגבלה בטווח התנועה במפרק בו התרחש השבר, או במפרקים הסמוכים לשבר. במצב כזה מומלץ לפנות לריפוי בעיסוק לילדים. ההפניה בדרך כלל מתבצעת על ידי הרופא המטפל. גם אם הרופא לא עשה זאת מיוזמתו, במידה והילד מתלונן על כאב או הגבלה כלשהי בעת השימוש ביד לאחר הורדת הקיבוע/הגבס, באפשרותכם לבקש מהרופא הפניה לריפוי בעיסוק.

ישנן מרפאות בעיסוק בעלות הכשרה בשיקום היד, ומנוסות בטיפול בשברים בפעוטות, ילדים ומתבגרים. טיפול בריפוי בעיסוק יכול לעשות את ההבדל ולהחזיר את תפקוד היד במלואו לאחר שבר, בפרט לאחר כאשר מדובר בשבר מורכב. הטיפול כולל בדרך כלל טיפול פאסיבי (מתיחות ועיסויים), תרגול אקטיבי מבוקר, הדרכה לתרגול עצמי והתאמת סדים. מטרת הסדים לשמור ולשפר טווח תנועה במפרק גם מעבר לשעות הטיפול. 

אנחנו ב-Junior Therapy מספקים טיפולי ריפוי בעיסוק לאחר שבר אצלכם בבית, ללא המתנה לתור, בסמוך להורדת הקיבוע, עם קבלת אישור מהרופא להתחלת הטיפול. לקביעת טיפול עם מרפאה בעיסוק פרטית אצלכם בבית התקשרו אלינו למספר 077-9966220. מעוניינים בהתייעצות טלפונית עם מרפאה בעיסוק מוסמכת, ללא עלות או התחייבות? השאירו את הפרטים שלכם כאן למטה ואחת מהמרפאות בעיסוק שלנו תחזור אליכם בהקדם.