קלינאית תקשורת לילדים

קלינאות תקשורת היא תחום טיפול פרא-רפואי העוסק בהתמודדות עם לקויות תקשורת הפוגעות ביכולתו של הילד להבין אחרים או להביע את עצמו באופן ברור. קלינאיות תקשורת בתחום רוכשות ידע וניסיון בטיפול בתינוקות, פעוטות וילדים עם ליקויים בהתפתחות הדיבור, קושי בבליעה וריור וקשיי שפה ותקשורת.

קלינאית תקשורת עד הבית במגוון תחומי טיפול

טיפולי קלינאית תקשורת של Junior Therapy מיועדים לתינוקות, פעוטות וילדים במספר תחומים: 

  • קלינאית תקשורת לפעוטות

קלינאית תקשורת התפתחותית לפעוטות מעניקה ייעוץ מכוון להורים החל מגיל הינקות ועד גיל שלוש של הילד. היא מסוגלת לאבחן בעיות תקשורתיות עוד בשלבי ההתפתחות המוקדמים, כגון: יכולות המשחק, יכולת הבנת השפה, יכולת הבעת השפה ויכולות הדיבור, ולהתאים תוכנית טיפול שיכולה לסייע בהתגברות על הבעיות האלה. 

  • טיפול בעיכוב שפתי

המטפל מסייע לילד עם עיכוב שפתי אצל לרכוש מיומנות תקשורת טובות יותר ואפקטיביות להבעת מכלול צרכיו החל מצרכים בסיסיים ועד רעיונות מופשטים ומורכבים. לעיתים נדרש שימוש בערוצי תקשורת חלופיים כמו סמלים, פלט קולי עבודה עם מחשב ועוד.

  • טיפול בגמגום אצל ילדים

תופעה של גמגום בגיל הרך נפוצה מאד ומופיעה לרוב לפני גיל 3. אצל מרבית הילדים הגמגום יחלוף ללא כל צורך בהתערבות מעבר להדרכת הורים ורק אצל 1% מהאוכלוסייה, הגמגום יהפוך כרוני. במצב כזה, של גמגום אצל ילדים מומלץ לפנות להערכה וטיפול של קלינאית תקשורת. הטיפול מתמקד במציאת דרכים וטכניקות להוציא את המלים, ולשפר את שטף הדיבור, במקביל לבניית הביטחון העצמי של הילד, שכידוע בעל השפעה מכרעת על היכולת שלו לדבר בפומבי.  

  • טיפול בילדים על הרצף האוטיסטי

קלינאיות תקשורת מתמחות באבחון הקשיים התקשורתיים שחווים ילדים על הספקטרום האוטיסטי ובהמשך מסייעות לילד למצוא את דרכי התקשורת המתאימים ביותר עבורו לפי יכולותיו, באופן מילולי באמצעות שפה (במקרה זה הטיפול יתמקד ברכישת שפה ושיפור יכולת הדיבור) ובאופן בלתי מילולי (סמלים, ג'סטות, לוחות תקשורת ועוד).

  • הפרעות בליעה וריור אצל תינוקות וילדים

הפרעות בליעה בילדות נוטות להופיע בדרך כלל בינקות המוקדמת, כאשר התינוק מתקשה לרכוש שליטה בפעולות המוטוריות הנדרשות לקיום תהליך בליעה תקין. הפרעות בליעה מסוג זה עשויות להופיע אצל תינוקות הסובלים מבעיות פיסיות הפוגעות בפעולת שרירים הקשורים בפעולת הבליעה ואצל תינוקות המתמודדים עם הפרעות התפתחותיות שביניהן אוטיזם ופיגור, אך יופיעו במקרים מסוימים גם אצל תינוקות שאינם סובלים מבעיות נוספות. כמו כן, ריור הינה תופעה שכיחה בקרב תינוקות עם הופעת השיניים. במקרים בהם הריור נמשך מעבר למצופה ומשפיע על תפקודי אכילה ודיבור של הילד, קלינאית תקשורת אשר מתמחה בבעיות בליעה וריור בתינוקות וילדים מתרגלת עם התינוק/הילד טכניקות שונות כדי לסייע לו לרכוש שליטה בפעולות הפה והבליעה. בנוסף, הקלינאית תקשורת בונה תוכנית תרגול ואימון אשר תכלול תרגילים המכוונים לחיזוק שרירי הפה והצוואר הרלוונטיים לפעולת הבליעה וסגירת הפה, תרגילים המסייעים בשמירה על דרכי הנשימה מפני חדירת מזון והקניית היכולת לשמירה על קצב אכילה תקין והגייה נכונה. התוכנית מותאמת גם לצורך תרגול עצמי יחד עם ההורים לאחר קבלת הדרכה מקיפה מהקלינאית. 

קלינאית תקשורת כחלק מתוכנית שיקום רב מקצועי

הפרעות וקשיים בתחום התקשורת יכולות לעמוד בפני עצמן, אמנם ישנם מצבים רפואיים בהם הליקויים בתקשורת של הילד הכוללים את השפה והדיבור, יהיו רך חלק ממכלול של ליקויים מוטוריים, תחושתיים, קוגניטיביים ורגשיים. במקרים אלו, הקלינאית תקשורת תהיה חלק מצוו מטפלים רב מקצועי, פרא-רפואי הכולל גם פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ואנשי מקצוע נוספים במידת הצורך. 

אנחנו ב-Junior Therapy מתמחים בשיקום בית לילדים עם:

  • פגיעה נרכשת כגון: גידול מוחי או חבלת ראש טראומטית 
  • הפרעה התפתחותית-נוירולוגית, כגון: אוטיזם
  • תסמונות גנטיות, כגון: תסמונת דאון
  • הפרעות נוירולוגיות מולדות, כגון: שיתוק מוחין 
מוזמנים לשתף:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

הילד/ה שלכם זקוק/ה לקלינאית תקשורת? השאירו את הפרטים שלכם כאן למטה או פשוט התקשרו אלינו לטלפון 077-9966220, ספרו לנו על הילד/ה שלכם ומהי סיבת ההפניה לקלינאית תקשורת, ואנו נמצא עבורכם את המטפל/ת המתאימ/ה ביותר לטפל בילדכם. Junior Therapy מתמחים במגוון רחב של שירותי שיקום לילדים בנוסף לטיפולי קלינאית תקשורת, כגון: טיפולי ריפוי בעיסוק לילדים, פיזיותרפיה לילדים, טיפול בהפרעות קשב וריכוז, טיפול בילדים עם תסמונות ומצבים נוירולוגיים כמו אוטיזם או שיתוק מוחין ועוד.