מאמרים בתחום:

פיזיותרפיה רצפת אגן ילדים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

חלק מתהליך ההתפתחות התקינה של ילדים הוא ללמוד לשלוט על הצרכים. מדובר בתהליך שמתרחש בדר"כ בגילאים שנתיים עד שלוש, וכמו כל תהליך אחר בהתפתחות של ילדנו, גם כאן עלולות לצוץ בעיות. קשיים ברכישת השליטה על הצרכים בקרב ילדים עלולים להופיע בעקבות אירועים ומצבים שונים, פנימיים ו/או חיצוניים לילד, רגשיים ו/או פיזיים. התפקיד של הפיזיותפריסט/ית הוא לאבחן מה מקור הקושי ולהציע דרכי התמודדות ופתרונות כדי שילדכם יוכלו לשלוט על הצרכים שלהם בקלות ובמהירות.

פיזיותרפיה לרצפת האגן אצל ילדים - Junior Therapy, שירותי שיקום ביתי, פרטי לילדים ופעוטות

פיזיותרפיה רצפת אגן ילדים- באילו מקרים היא מועילה?

  • בריחת צואה (אנקופרזיס) – הרבה פעמים בשלבי הגמילה ילדים רבים מתאפקים, גם במתן צואה. במצב כזה הצואה מצטברת בקצה מערכת העיכול והצואה עלולה לדלוף החוצה מבלי שהילד התכוון בכך. הצטברות צואה והתאפקות לאורך זמן יכולה לגרום גם לעצירות. מצב זה לאורך זמן עלול לגרום לבעיות בהתרוקנות גם בעתיד ולכן חשוב לפנות לייעוץ ובמידת הצורך גם לטיפול אצל פיזיותרפיסטית מומחית לרצפת אגן ילדים.

 

  • חרדת אסלה – פחד מכאב במהלך התרוקנות שכיח מאוד בקרב ילדים. במצב כזה הילד יסכים לשחרר את צרכיו בחיתול או בתחתונים, אך לא באסלה. מצב זה שכיח בעיקר במתן צואה. אם מצב זה נמשך זמן רב, כדאי לטפל. הטיפול כולל מתן חומרי הסברה מותאמים לילד, חשיפה הדרגתית לאסלה, והנחיות ברורות להורים כיצד להגיב לילד בכדי לקדם אותו לשלב ההתפתחותי הבא. 

 

  • הרטבת לילה (נוקטורנל אנורזיס) – הרטבת לילה אצל ילדים נחשבת תקינה עד גיל 6. אנחנו ב-Junior Therapy ממליצים על התחלת טיפול בגיל 4-5. קיימות סיבות מגוונות להרטבת לילה, ביניהן: עצירות שלא זוהתה, בעיה גנטית, בעיה תחושתית, שימוש לא יעיל בשרירי רצפת האגן, שינה עמוקה ועוד. במסגרת טיפולי פיזיותרפיה רצפת אגן ילדים הילד וההורים מקבלים תוכנית ביתית מסודרת הכוללת תרגילי נשימה ותרגילים ספציפיים, בהתאם לסיבת ההרטבה, אשר מטרתם למנוע את הרטבת הלילה ולאפשר שגרת שינה אופטימלית ותקינה.

פיזיותרפיה רצפת אגן ילדים לילדים ונוער עם צרכים מיוחדים

ילדים עם צרכים מיוחדים עלולים בין היתר לחוות קשיי גמילה, לדוגמא כגון ילדים על הספקטרום האוטיסטי או ילדים עם קושי בעיבוד החושי. טיפול באוכלוסיות אלו מצריך ידע ניסיון בלקות הספציפית בנוסף לידע ולניסיון בפיזיותרפיה לרצפת האגן. הטיפול בילדים עם צרכים מיוחדים הסובלים גם מבעיו גמילה ושליטה על הצרכים מורכב יותר ובדרך כלל נעשה בגישה רב מקצועית יחד עם מרפאה בעיסוק לילדים ו/או מנתחת התנהגות.

חשיבות האבחון המוקדם וטיפול יעיל בבעיות גמילה ושליטה על צרכים בקרב ילדים

לקושי בגמילה ולהעדר שליטה מיטבית על הצרכים, יש השפעה ישירה ועקיפה על התפקוד הכללי של הילד, מצב הרוח שלו, ויכולות הלמידה של הילד. לכן חשוב לעזור לילד להתמודד עם הקשיים הללו ולעזור לו להיגמל בזמן הקצר ביותר. לפעמים עצם ההתייחסות למצב והיוועצות עם איש מקצוע עושה את כל ההבדל.

Junior Therapy, מעניקים שירותי שיקום ביתי, פרטי לילדים ופעוטות. אצלנו תוכלו למצוא טיפולים שונים וביניהם, טיפולי קלינאית תקשורת לילדים, טיפולי ריפוי בעיסוק לילדים, טיפולי פיזיותרפיה לילדים ושיקום נוירולוגי לילדים.

אם אתם מרגישים שקשה לכם לעזור לילדכם וזמן רב מדי עובר והילד עדיין לא נגמל בכוחות עצמו ובעזרתכם, אנו ב- Junior Therapy, מעניקים שירותי שיקום ביתי, פרטי לילדים ופעוטות. נשמח לשמוע מכם, לענות על שאלות, לייעץ לכם ובמידת הצורך לתאם עבור ילדכם פגישת הערכה עם פיזיותרפיסט/ית רצפת אגן ילדים. הנכם מוזמנים להתקשר אלינו לטלפון שמספרו 077-9966220 או להשאיר פרטים בטבלה מטה ונציג מטעמינו יחזור אליכם בהקדם.