עיכוב שפתי משמעותי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

עיכוב שפתי אצל ילדים זוהי הפרעת תקשורת שבה יכולות השפה של הילד אינן תואמות את היעדים של קבוצת הגיל שלו. עיכוב שפתי הוא תופעה נפוצה אשר משפיעה על בין 5% ל-10% מהפעוטות לפני גיל גן חובה.

ישנם שני סוגים של עיכוב שפתי:

  • קושי בהבנת השפה – הילד מתקשה להבין את משמעות המילים ואת משמעותם של צירופי מילים. במקרה כזה הילד, למשל, יפגין קושי בביצוע פעולות לבקשה. 
  • קושי בהבעה – הילד מתקשה להביע את עצמו ואת רצונותיו. במקרה כזה הילד, למשל, ידבר בצורה לא ברורה או מובנת.

 

ישנם ילדים שיפגינו קושי משולב גם בהבנה וגם בהבעה. צוות הקלינאיות תקשורת שלנו ב-Junior Therapy מתמחה בטיפול בעיכוב שפתי אצל ילדים מכל סוג שהוא ובכל רמה. הטיפולים שלנו ניתנים אצל הילד בביתו, מתי שנוח לכם ההורים וללא צורך בהמתנה.

הקשר בין עיכוב שפתי ולקויות שמיעה אצל ילדים

לקות שמיעה, גם אם היא קלה, עלולה להשפיע על התפתחות השפה והתקשורת של הילד, שכן השפה שלנו כתינוקות מתבססת על שמיעה וחיקוי. לכן לקות שמיעה נחשבת כגורם סיכון לעיכוב שפתי. אם אתם חושבים שילדכם סובל מלקות שמיעה, כדאי לבדוק את שמיעתו במכון אודיולוגי, גם כן על ידי קלינאית תקשורת מומלצת לילדים, אשר מתמחה בתחום. הפנייה לבדיקת שמיעה ניתן להשיג דרך רופא הילדים. אם ילדכם אכן סובל מאובדן שמיעה, קלינאית התקשורת תוכל להגיד לכם באיזה אופן משפיעה שמיעתו של הילד על התפתחות השפה והתקשורת שלו.

מדוע חשוב לא להתעלם מעיכוב שפתי אצל ילדים?

שיפור יכולות השפה וההתקדמות של הילד משתנה בין ילד לילד והיא תלויה במקור הלקות ובגיל שלו. ישנם ילדים שבעזרת טיפול בעיכוב שפתי מצליחים להדביק את הקצב ההתפתחותי של מחזור הגיל שלהם וישנם ילדים שמתקשים יותר והם עלולים להתמודד עם הבעיה גם בילדות המאוחרת. ישנם ילדים עם עיכוב שפתי אשר מתקשים גם לקרוא וישנם כאלה שמפתחים בעיות התנהגות בעקבות הלקות השפתית. טיפול מוקדם בעיכוב שפתי על ידי קלינאית תקשורת פרטית לילדים מטעם Junior Therapy יכול למנוע בעיות התפתחותיות אחרות, כמו קשיי למידה, בעיות התנהגות ובעיות רגשיות.

מה זה גן שפתי?

במצב של עיכוב שפתי משמעותי, בדרך כלל טיפול עם קלינאית תקשורת אינו מספיק על מנת לקדם את הילד ואת יכולותיו השפתיות, ונראה שהעיכוב השפתי מפריע להשתלבות של הילד במסגרת החינוכית הרגילה בעקבות פערי שפה גדולים מדי, הקלינאית תקשורת תמליץ על שילוב הילד במסגרת חינוכית קטנה כמו גן שפתי, שבה הילד יקבל מענה ממוקד ויומיומי לקשיים שלו.

ילדים אשר מגיעים לגן שפתי הם ילדים אשר עברו אבחון ונמצא שיש להם קושי משמעותי בהתפתחות השפה והם זקוקים ליותר מאשר טיפול של פעם בשבוע. בגן השפתי הילדים מקבלים טיפול מוגבר של קלינאית תקשורת וכן של אנשי מקצוע נוספים, ובנוסף על כך נמצאים במסגרת קטנה ותומכת אשר יש בה התייחסות אישית לילד לאורך כל היום ופעילויות אשר שמות במרכז את יכולות השפה והדיבור כמו גם תמיכה והכלה של המשפחה. לגבי הרבה מהילדים מסגרות אלו נותנות הזדמנות להתפתחות מזורזת, ולאחר שנה או שנתיים הם חוזרים למסגרות החינוך הרגיל".

הילד/ה שלכם סובלים מעיכוב שפתי משמעותי? רוצים לתת להם טיפולים נוספים במסגרת פרטית? צוות הקלינאיות תקשורת של Junior Therapy מתמחה באבחון וטיפול בעיכוב שפתי בכל הרמות, ואנו נשמח להפנות אתכם לקלינאית תקשורת מומלצת באזור מגוריכם. הטיפולים שלנו מתבצעים אצלכם בבית בזמן שנוח לכם ההורים, אז התקשרו אלינו עוד היום למספר 077-9966220 או השאירו את הפרטים שלכם כאן למטה ואנו נחזור אליכם בהקדם.