מוטוריקה גסה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מוטוריקה היא מושג שמתאר את מכלול התנועות והפעולות שמערכת השרירים שלנו מבצעת, והיא נחלקת למוטוריקה גסה ומוטוריקה עדינה. המוטוריקה הגסה מתייחסת לתנועותיהם של חלקי הגוף הגדולים, כמו הגפיים והגו, למשל: הליכה, ריצה, דילוג וקפיצה לצד פעולות הקשורות לשליטה בחפצים, כמו זריקה, בעיטה ותפיסה של כדור. זאת בניגוד למוטוריקה עדינה שמתייחסת להפעלת שרירים קטנים, כאלה שנמצאים בכפות הידיים שלנו והמיומנויות כוללות אחיזות ושימוש בחפצים קטנים, בעיקר כאלה הנדרשים לתפקוד היומיומי שלנו.

בתינוקות למשל, תפקודי מוטוריקה גסה מתייחסים ליכולת להניע את הידיים והרגליים בצורה נשלטת ומכוונת, להרים ולהחזיק את הראש, ובהמשך גם לזחול לשבת, לעמוד וללכת. הפעולות הללו דורשות שילוב של כוח, טונוס שרירים תקין, שיווי משקל, קואורדניציה, תכנון פעולות ועוד.

קצב ההתפתחות משתנה מאוד מילד לילד, ולא כל איחור בהשגת אבן דרך כזו או אחרת מצביעה מיד על עיכוב התפתחותי או בעיה כלשהי שדורשת טיפול.

מוטוריקה גסה - Junior Therapy, שירותי שיקום ביתי, פרטי לילדים ופעוטות

אם כן, מתי מומלץ לפנות לייעוץ וטיפול?

במרבית המקרים ההתפתחות המוטורית מתקדמת באופן טבעי, בתוך טווח גילאים צפוי, כל ילד בקצב שייחודי רק לו. מה שחשוב הוא שהילד/ה מתקדמים ושומרים על רצף בתהליך ההתפתחותי שלהם. יחד עם זאת, במידה ונראה כי יש עצירה (או חלילה נסיגה) כלשהי בתהליך ההתפתחות או שילדכם צובר פער מסוים בהתפתחות המוטורית שלו שמקשה ומפריע לו להשתלב עם בני גילו, מומלץ לפנות לייעוץ בתחום.

תחילה, מומלץ לפנות לרופא המטפל, רופא התפתחותי או רופא ילדים. במידה וזה יחשוב שמומלץ לפנות לאיש מקצוע, קרי פיזיותרפיסט או מרפאה בעיסוק התפתחותיים, אנו מזמינים לפנות אלינו לJunior Therapy לקבלת הייעוץ והטיפול ללא צורך בהמתנה, אצלכם בבית או בקליניקה באזור מגוריכם.

ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה התפתחותית- הפתרון לילד/ה שלכם!

הטיפול בקשיים במוטוריקה הגסה משיק לעיתים בין מקצועות הטיפול ריפוי בעיסוק לילדים ופיזיותרפיה לילדים. איך נדע למי מהם לפנות? שיחת ייעוץ עם אחד מאנשי הצוות שלנו תסייע לכם ההורים להבחין במקור לקושי המוטורי. במידה והקושי נובע מחולשת שרירים או קושי הקואורדינציה הטיפול המתאים יהיה פיזיותרפיה ובמידה והרקע לקושי הוא קוגניטיבי בעיקרון משמע קושי לעצור, לתכנן ולארגן תנועה יעילה בהתאם למרחב נתון, הטיפול המתאים יהיה ריפוי בעיסוק לילדים.

פעמים רבות שילוב בין שני תחומי הטיפול יהיה היעיל ביותר היות וישנם מקרים בהם קיים מכלול של גורמים הנמצאים בבסיס הקושי. אצלנו ב-Junior therapy שיקום ביתי פרטי לילדים ופעוטות, תוכלו למצוא מרפאות בעיסוק לילדים לצד פיזיותרפיסטים מקצועיים ומנוסים המתמחים בהתפתחות הילד, לרבות טיפול בקשיים במיומנויות מוטוריקה גסה. פנו אלינו עוד היום לקבלת שיחת ייעוץ והכוונה לטיפול המתאים עבור ילדכם.

תפקידנו כהורים הוא לעודד את הילד להשיג יעדים נוספים בהתפתחות שלו ולעקוב אחר התקדמותו

ובכן כיצד נעודד סביבה בטוחה ומאפשרת לעידוד התנסות בבית?

  • אפשרו לילדכם להתנסות בביצוע הליכה או ריצה על משטחים שונים בעלי שיפועים שונים (שאינם חדים) שמתאימים לשלב ההתפתחותי שלהם ולגילם, דבר הדורש מהם להפעיל קבוצות שרירים שונות בעוצמה משתנה.
  • עודדו את ילדכם להתנסות במסלולים מוטוריים כחלק ממשחק מחפצים בטוחים שיש בבית. טיפוס על חבילת טיטולים או שרפרף, קפיצה בין חישוקים וזחילה מתחת לכיסא. ניתן להשתמש בכוסות צבעוניות כמעין קונוסים בכדי להתנסות בתכנון יעיל במרחב.
  • בקרב ילדים גדולים יותר, שלבו משימות רצף עם הגוף למשל: 3 קפיצות עם רגליים סגורות, זריקת כדור-מחיאת כף-תפיסת כדור, גלגול לפנים וכדומה.
לרעיונות נוספים כיצד לעודד את ילדכם לפתח מיומנויות מוטוריות בעצמו, לקבלת ייעוץ טלפוני ולקביעת פגישת הערכה עם מרפא/ה בעיסוק או פיזיותרפיסט/ית התקשרו אלינו כבר עכשיו לטלפון שמספרו 077-9966220 או השאירו את הפרטים שלכם כאן למטה, ואנו נחזור אליכם בהקדם. אנחנו ב-Junior Therapy מתמחים בטיפולי ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה וקלינאית תקשורת לילדים, טיפולי קלינאית תקשורת בילדים על הרצף, פיזיותרפיה לילדים עם אוטיזם, שיקום בית לילדים לאחר טראומה/חבלה ועוד.