טיפול בויסות חושי ילדים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

ילדים שונים זה מזה בדברים שמפריעים להם וברגישויות שלהם, וזה טבעי לגמרי. כל ילד יכול לסווג קולות שאינם נעימים לו, מרקמים שאינו אוהב, טעמים שמעדיף וכן הלאה. יחד עם זאת, סביר להניח שרק גירויים קיצוניים במיוחד יפריעו ליכולת שלו להתרכז ולהמשיך כרגיל במה שהם עושה. 

ילדים הסובלים מקושי בעיבוד חושי (SPD- Sensory Integration Dysfunction) חווים את הסביבה והגירויים השונים שבה (אור, רעש, מרקמים ועוד) בצורה קיצונית או יתר על המידה. במילים אחרות, הם סובלים מרגישות יתר לגירויים. גם רעש "רגיל" של כיתה או גן פעילים עלולים לגרום לו להגיב בהתנהגות קיצונית ואינה מותאמת. 

במקרים הפוכים לזה, ישנם ילדים שאינם חווים את הסביבה בצורה חדה מספיק. אותם ילדים סובלים מתת רגישות חושית, ולמעשה מרגישים בעוצמה נמוכה גירויים שילדים אחרים חווים בצורה שגרתית, או שאינם מרגישים בהם כלל. ילדים הסובלים מתת-רגישות חושית נוטים להיות מגושמים יותר, מסורבלים, מתוסכלים ותוקפניים. בנוסף, הם עשויים לחפש גירויים בצורה מסוכנת, לדוג' יחפשו כל הזמן לקפוץ, לרוץ, להתעסק עם חפצים, ולא להגיב לגירויים שגרתיים כמו מגע, קריאה בשמם וכד'.

במצב שבו הילד לא לומד כיצד לווסת את הדרך שבה הוא חווה את הסביבה שלו לאורך זמן, עלולות להתעורר בעיות נוספות בתחום הרגשי, בעיות התנהגותיות, בעיות בקשב ובריכוז, וקשיים חברתיים. פעמים רבות הילד מופנה לאבחון בעקבות בעיות התנהגות בגן או קושי לשבת בשקט במפגש, ואז למעשה באבחון מגלים כי ההתנהגות היא תוצאה/תגובה של קושי בוויסות הרגשי.

טיפול בוויסות חושי ילדים - Junior Therapy, מספקים שירותי ריפוי בעיסוק לילדים ופעוטות באופן פרטי

מה גורם להפרעת ויסות חושי אצל ילדים?

הגורם לבעיות בויסות חושי אצל ילדים אינו ידוע. אמנם קיימות מספר השערות: 

  1. ישנם מחקרים ראשוניים אשר מצביעים על כך שהפרעת ויסות חושי נוטה לעבור בתורשה. פעמים רבות אחרי אבחון של הילד מבינים כי ההורים סבלו/סובלים גם הם מביטויים שונים של ההפרעה.
  2. מחקרים אחרים מצאו קשר בין הפרעה לוויסות חושי אצל ילדים לבין סיבוכים בלידה ולידה מוקדמת.
  3. מחקרים מראים, כי בילדים עם הפרעת ויסות חושי יש פעילות נוירולוגית חריגה בעת חשיפה לגירויים, וכי לוקח לגופם זמן ארוך במיוחד להתרגל לגירוי או לתחושה. 
  4. קיימת השערה שגם גורמים סביבתיים עשויים להיות מעורבים בהופעת ההפרעה אצל ילדים.

האם קיים קשר בין הפרעה בוויסות חושי (ASD) ובין הפרעת קשב וריכוז (ADHD)?

נתחיל ונאמר שהפרעה בוויסות חושי הינה הפרעה עצמאית, אשר יכולה להופיע לבד או במקביל להפרעות נוספות (כמו אוטיזם, טורט או הפרעת קשב וריכוז), אך תמיד בנפרד מהן. 

הפרעת קשב וריכוז מקשה על ילדים רבים לווסת רגשות והתנהגויות, אפילו באתגרים שנראים די פשוטים לאחרים. כאשר ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז חווים עוררות-יתר, הם מתקשים להתמקד כאשר גורמים סביבתיים או תחושות פנימיות מציפות את תודעתם. התופעות הללו דומות מאוד לאלו שמתארות הפרעה בוויסות חושי, עם זאת, המנגנון שגורם להפרעה הוא שונה, וכך גם הטיפול.

קושי בוויסות/עיבוד חושי איננו גזרת גורל ואינו מצביע בהכרח על התפתחותה של הפרעת קשב עתידית. בעזרת טיפול מתאים בריפוי בעיסוק לילדים, בשלב מוקדם ככל שניתן, יוכל הילד לפתח אסטרטגיות התמודדות עם תחושותיו הייחודיות, ולתפקד בצורה שגרתית בחייו.

יום בחייו של ילד עם קשיים בוויסות חושי

העולם סביבנו עמוס בגירויים שמעוררים את החושים שלנו ומועברים אל מוחנו לצורך עיבוד, על מנת שנוכל להתאים את ההתנהגות (התגובות) שלנו בכל רגע נתון. זוהי יכולת מולדת שמשתפרת ומשתכללת ככל שאנו גדלים. במצב של הפרעה ביכולת הזו, קרי ביכולת לווסת את האופן שבו החושים שלנו נקלטים ומעובדים במוח, משתבשת. המוח אינו מצליח לתרגם את המידע שנקלט על ידי החושים בצורה יעילה או נכונה, וזה עלול לגרום לקשיים ואתגרים בתפקוד היומיומי של הילד. ילדים רבים מבטאים קשיים בוויסות החושי ברמה ובשלב כלשהו בחייהם. הקשיים האלו מוגדרים כהפרעה כאשר הם משפיעים על חיי היומיום ופוגעים באיכות החיים שלהם.

בזמן שהילד נמצא בפעילות בגן, הוא שומע את החבר הכי טוב לו קורה לו לשחק איתו, הוא מריח את החביתות במחבת שהסייעת מכינה לארוחת בוקר, הוא שומע את הגננת מספר סיפור לקבוצה של ילדים, הוא שומע את דנה בוכה כי שירה לקחה לה את הבובה האהובה עליה, כל זה תוך כדי שהוא מתבונן בחדר עמוס במשחקים ומנסה להחליט באיזה משחק לבחור.

ילדים לומדים מגיל צעיר מאד מה נעים להם ומה לא, ולומדים כיצד לסנן ולנטרל את הגירויים שאינם נחוצים להם באותו הרגע. ילד עם קושי בוויסות החושי, יתקשה לסנן את כל רעשי הרקע, ועלול לחוש בעומס חושי ולהגיב בעצבנות או בבכי, מאחר והוא מתוסכל שאינו מצליח לבחור את המשחק בו רוצה לשחק.