טיפול בהפרעת קשב וריכוז

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

הילד שלכם אובחן עם הפרעות קשב וריכוז. בשלב הזה, השאלות רבות ואתם מחפשים תשובות בכל מקום אפשרי. אפשרויות הטיפול בהפרעות קשב וריכוז הן רבות, ויש יותר מדרך אחת להתמודד עם האבחנה. למעשה, התפקיד שלכם ההורים הוא למצוא את "המתכון" הטיפולי המדויק עבור הילד שלכם.  שיסייע לכם להתמודד עם מגוון קשיים בהם אתם נתקלים בחיי היום יום. 

אחת הדרכים לטפל בהפרעות קשב וריכוז היא באמצעות ריפוי בעיסוק. המידע הבא יבהיר לכם מתי כדאי לפנות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז על ידי ריפוי בעיסוק ומתי כדאי לפנות לדיסציפלינות אחרות/נוספות.

טיפול בהפרעות קשב וריכוז - Junior Therapy, מספקים שירותי ריפוי בעיסוק באופן פרטי לילדים ופעוטות

ההשלכות התפקודיות של הפרעת קשב וריכוז בילדים

הפרעת קשב וריכוז ניתנת לאבחון בגיל צעיר, לרוב האבחנה ניתנת בשנים הראשונות בבית הספר היסודי, כאשר נצפה פער בין ההתנהגות של הילד בכיתה או ההישגים הלימודיים שלו לבין היכולות האינטלקטואליות שלו. 

בשנים האחרונות הולכת וגדלה המודעות לכך שמלבד לפגיעה בתפקוד הלימודי, רבים מהילדים המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז מתמודדים עם קשיים בהיבטי חיים משמעותיים נוספים. רבים מהילדים המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז מתמודדים עם קשיים משמעותיים בהתארגנות היומיומית ועם קושי במעבר מפעילות לפעילות. ההתמודדות עם השגרה היומיומית של ארוחת צהרים, שיעורי בית, חוג/מפגש חברתי, סידור ילקוט, ארוחת ערב, מקלחת, שינה – הופכת עבורם לשגרה המלווה בלחץ ולא מעט עימותים עם ההורים. כמו כן, כל אירוע מיוחד בשגרה היומיומית, גם אם מדובר באירוע משמח (כמו יומולדת או טיול), יכול להוביל ללחץ וקושי. להתמודדות היומיומית המורכבת הזו נלווים קשיים חברתיים ורגשיים, כגון דימוי עצמי נמוך, תסכול, חרדה, תקשורת "עוינת" עם ההורים.

כיצד ריפוי בעיסוק מסייע לילדים עם הפרעות קשב וריכוז?

ריפוי בעיסוק להפרעות קשב וריכוז מסייע לילדים המתמודדים עם ההפרעה להתגבר על הקשיים השונים שעשויים להופיע, במגוון משימות ואינטראקציות בחיי היום יום. הטיפול מתבצע על ידי מרפא/ה בעיסוק עם הכשרה ספציפית בתחום. אנחנו ב-Junior Therapy מציעים טיפולי ריפוי בעיסוק לילדים אצלכם בבית, בסביבה הטבעית בה הילד חי ומתמודד

ריפוי בעיסוק לילדים עם הפרעות קשב וריכוז מסייע לילד במספר היבטים:

  • שיפור יכולת התארגנות וניהול זמן – התארגנות וניהול זמן הן שתיים מהמשימות המאתגרות ביותר עבור ילדים עם הפרעות קשב וריכוז. בהתאם, במסגרת טיפול באמצעות ריפוי בעיסוק המטפל יכול לסייע לילד לבנות סדר יום, לרכוש אסטרטגיות להתמודדות עם שינויים ואירועים בלתי מתוכננים ולנהל את משימותיו בצורה יעילה יותר.
  • עיכוב התנהגויות בלתי רצויות ושיפור מיומנויות חברתיות – ילדים אשר מתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז, בעיקר אם הם גם היפראקטיביים, עלולים לפעול באימפולסיביות בעקבות קושי בעיכוב הדחפים שלהם. במסגרת הטיפול הילד רוכשים טכניקות להגברת השליטה העצמית בדחפים שלו באופן שיאפשר להם "להתאפק" יותר, לחכות לתורו במשחק, לבקש רשות במקום להתפרץ ועוד. 
  • שיפור קואורדינציה – חלק מהילדים המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז מתמודדים גם עם קשיי קואורדינציה ובמקרים אלו, ריפוי בעיסוק יכול לסייע לילד לתרגל מיומנויות שונות שיאפשרו לו לתפקד טוב יותר בהיבטים הדורשים מוטוריקה עדינה (צביעה, אחיזת עיפרון, כתיבה), במשחקי כדור ובפעילויות ספורטיביות שונות (קפיצה, דילוג וכד').
  • גיוס מוטיבציה ולקיחת אחריות – ילדים המתמודדים עם בעיות קשב וריכוז סובלים מ"סטיגמה" חברתית, לפעמים אפילו מצד הוריהם, של ילדים חסרי יוזמה, אדישים, עצלנים ושלא אכפת להם. במסגרת הטיפול המרפאה בעיסוק מגייסת את המוטיבציה של הילד לקחת יותר אחריות על התפקוד שלו כדי להתמודד בצורה יעילה ובריאה יותר מול "תלונות" הסביבה.

טיפולים נוספים להפרעות קשב וריכוז בילדים

על אף הסיוע המקיף אשר ריפוי בעיסוק מציע לילדים עם הפרעות קשב וריכוז, במידה והפרעות הקשב והריכוז מובילות לקשיים רגשיים ובין אישיים משמעותיים, כגון חרדה או דיכאון, התפרצויות זעם, הפרעות התנהגות, דימוי עצמי נמוך ובידוד חברתי, מומלץ לפנות להתייעצות אצל איש מקצוע בעל ידע בתחום הרגשי-נפשי כגון פסיכולוג/ית ילדים. 

חשוב לציין שהפרעת קשב ריכוז אינה נעלמת, ולרוב יש לה השפעות גם בחייו הבוגרים של הילד. קיימות התערבויות טיפוליות מיוחדות ומותאמות למתבגרים ולמבוגרים אשר סובלים מהפרעת קשב וריכוז.

הילד שלכם סובל מהפרעות קשב וריכוז? מעוניינים בטיפול ריפוי בעיסוק אצלכם בבית? להתייעצות טלפונית עם מרפאה בעיסוק ולקביעת פגישת אבחון והערכה עם מרפאה בעיסוק באזור מגוריכם התקשרו 077-9966220. אצלנו ב-Junior Therapy, שיקום פרטי לילדים תמצאו גם טיפול בויסות חושי ילדים, טיפול ואבחון של קשיי כתיבה אצל ילדים, ריפוי בעיסוק לגיל הרך ועוד. באפשרותכם להשאיר את הפרטים שלכם כאן למטה בטופס ונחזור אליכם בהקדם.