גמגום אצל ילדים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

גמגום זה כשהדיבור לא זורם בשטף, אלא יוצא קטוע. זה קורה כשמערכת הדיבור שלנו, הכוללת את מיתרי הקול, השפתיים, השיניים, המוח ושאר חלקי הגוף שאחראים על דיבור, לא פועלת כפי שהיא אמורה לפעול.

טיפול בגמגום אצל ילדים - Junior Therapy, מספקים שירותי קלינאית תקשורת פרטית לילדים

גמגום יכול להתבטא במספר צורות והתנהגויות:

  • הילד חוזר על מילים, על הברות או על צלילים. לדוגמה: "אני אני אני אני אני רוצה לאכול";  "א א א א אני רוצה ללכת הביתה".
  • הילד מאריך צליל מסוים במילה, בדרך כלל בתחילתה. לדוגמה: "תתתתתתתת תודה".
  • הילד נתקע בתחילת/אמצע המשפט. הוא מנסה להגיד משהו, אך אינו מצליח להפיק את המילה.
  • הילד מוסיף מילים או הברות באמצע המשפט שלא לצורך, בדר"כ בתדירות גבוהה בהרבה מהנורמה. לדוגמה: "א אני אם רוצה לשחק עם א שרון".
  • הילד נמנע מקשר עין.
  • הילד נמנע להשתמש במילים מסוימות, או לענות במצבים מסוימים. לעיתים הילד נמנע לגמרי מדיבור. 
  • בזמן דיבור הילד יפגין מתח בצוואר, בשפתיים ובלסת. מקור הלחץ במאמץ שעושה הילד כדי לא לגמגם או כדי להוציא את המילים החוצה.
  • בזמן הדיבור הילד עלול לעשות תנועות שונות בגוף, כגון: מצמוץ, תיפוף, רקיעה ברגליים, תזוזות ראש. גם כן בעקבות המאמץ שהוא משקיע בדיבור.

מדוע ילדים מגמגמים?

הסיבות המדויקות לקיומו של גמגום עדיין אינן ידועות, עם זאת, בניגוד לדעות עבר כי גמגום הוא תוצר פסיכולוגי, כיום סבורים כי גמגום נחשב למצב נוירולוגי המפריע בהפקת דיבור. למרות שההפרעה בדיבור לעיתים מופעלת על ידי גורמים רגשיים או גורמים נסיבתיים, הרי שבבסיסו הגמגום הוא נוירולוגי ופיזיולוגי, ולא פסיכולוגי. כיום, הדעה הרווחת היא, שמדובר בבעיה משולבת של שליטה בהפקת הקול, ההגייה, הנשימה ומערכת העצבים המרכזית והחשיבה.

מחקרים בתחום הגמגום מעידים כי ניתן למצוא הבדלים מבניים במוחותיהם של אנשים שמגמגמים, הן באזורי החומר הלבן והן באזורי החומר האפור. במחקר שבוצע בקרב ילדים, נמצאו נפחים מופחתים של חומר אפור באזורים הרלוונטיים לדיבור (לדוג' אזור ברוקה), כמו גם קישורים רעועים של חומר לבן באזורים המקושרים לפעילות השמיעתית-מוטורית. אזורים אלה מתפתחים בצורה שונה אצל ילדים שמגמגמים ומשפיעים על יכולתם לתכנן ולהוציא אל הפועל תהליכי דיבור שוטפים.

טיפול בגמגום אצל ילדים על ידי קלינאית תקשורת

גמגום הוא תופעה מורכבת מאד, וגם הטיפול בו מורכב. הטיפול בגמגום בקרב ילדים שונה מטיפול בגמגום בקרב מתבגרים או מבוגרים, וכך גם הציפיות מהטיפול בכל שלב וגיל. ברוב המקרים לא ניתן לרפא לחלוטין, אולם התערבות מוקדמת עשויה למנוע מהגמגום מלהפוך לבעיה לכל החיים. 

הטיפול צריך להתבצע אצל קלינאית תקשורת לילדים המתמחה בגמגום. קלינאית תקשורת טובה ומנוסה יכולה לעזור לילדכם להתמודד טוב יותר עם הקשיים והאתגרים שניצבים בפניו. במסגרת הטיפול הילד לומד לתקשר עם הסביבה בצורה מיטבית, למרות הגמגום, כמו כן הילד לומד טכניקות שיסייעו לו לדבר בחופשיות רבה יותר, ולגמגם פחות. הטיפול מתייחס גם לפן הרגשי שכן רגשות שליליים כמו בושה, פחד עלולים להוביל לחרדה והימנעות מדיבור בפומבי, בכיתה או עם חברים.

הגישה של ההורים והילד עצמו לגמגום ולטיפול בו, חיונית ובעלת השפעה על האפקטיביות של טיפול. הצלחת הטיפול אינה נמדדת בהכרח בהפסקת הגמגום, אלא בהצלחתו של הילד לקבל את הגמגום כחלק קטן ממנו, וביכולתו להשתלב בפעילויות היומיומיות, בעיקר אלו בהקשר החברתי, ללא קושי. 

להתייעצות טלפונית ללא עלות או התחייבות עם מטפלת מוסמכת התקשרו כעת לטלפון שמספרו 077-9966220. לקביעת פגישת אבחון או טיפול עם קלינאית תקשורת מומלצת לילדים שמתמחה בגמגום, ולקבלת פרטים נוספים בנוגע לטיפול בגמגום אצל ילדים, השאירו את הפרטים שלכם כאן למטה ונחזור אליכם בהקדם. Junior Therapy מתמחה במגוון רחב של טיפולי שיקום ביתי לילדים בתחומים שונים וביניהם: טיפול בהפרעת קשב וריכוז, טיפול בויסות חושי אצל ילדים, טיפול בעיכוב שפתי אצל ילדים ועוד.